Produkt leasingowy – kto korzysta?

Jedną ze stron umowy leasingowej jest leasingobiorca, który korzysta z przedmiotu leasingu, w zamian za co musi uiszczać miesięczne opłaty firmie leasingowej. Jeszcze do niedawna panował błędny pogląd, że leasing jest produktem skierowanym wyłącznie do przedsiębiorców. Zmiany w prawie podatkowym spowodowały, że stał się w pełni dostępny także dla konsumentów.
Można wyróżnić leasing konsumencki, zwany też prywatnym oraz leasing finansowy, określany też mianem kapitałowego. Leasing konsumencki daje możliwość zakupu nowego samochodu bez konieczności wzięcia kredytu. Polega na tym, że klient otrzymuje zarejestrowany i ubezpieczony samochód, ale jego właścicielem pozostaje leasingodawca. Po zakończeniu trwania umowy leasingowej klient może wykupić użytkowany samochód, albo wymienić go na nowy, odnawiając umowę.
Leasing jest produktem, z którego wciąż korzystają głównie przedsiębiorstwa, ponieważ jest bezpieczną formą finansowania inwestycji. Mogą z niego skorzystać zarówno mniejsze firmy, jak i duże spółki. Firmy leasingowe działające w Polsce oferują produkty leasingowe dostosowane do potrzeb różnych przedsiębiorców – tych, którzy startują w biznesie, a także tych, którzy chcą poszerzyć działalność.