Leasing w Polsce – dawniej i dziś

W okresie transformacji ustrojowej warunki prawne nie sprzyjały rozwojowi leasingu w Polsce. W latach 90. dwudziestego wieku ta forma finansowania była uregulowana częściowo, co rodziło wiele nieścisłości. Brak możliwości przewidzenia skutków transakcji powodował, że przedsiębiorcy niechętnie korzystali z leasingu.
Obecnie oferta produktów leasingowych jest bardzo szeroka i dostosowana do współczesnych warunków gospodarczych. Jej sukcesywne poszerzanie to efekt przystosowania do aktualnych potrzeb klientów i przepisów podatkowych. Dziś stan prawny leasingu jest dość stabilny, dlatego skutki transakcji są łatwe do przewidzenia. Dla wielu przedsiębiorców to najmniej ryzykowny sposób na sfinansowanie inwestycji.
Współcześnie leasing jest szczegółowo uregulowany. Nowe regulacje spowodowały powstanie umownego podziału na finansowy oraz operacyjny. Ostatnie zmiany prawne dotyczące leasingu zostały wprowadzone ustawą o podatku VAT. Odnoszą się do leasingu finansowego i są związane z koniecznością zapłaty podatku po otrzymaniu przedmiotu leasingu.