Po przemianach ustrojowych na przełomie lat 80. i 90. XX w. polskie prawo nie nadążało za szybko rozwijającą się gospodarką, co jest widoczne między innymi na przykładzie leasingu. Regulacje prawne nie sprzyjały rozwojowi tej formy inwestowania. Wprowadzenie zmian sprawiło, że stała się bardzo atrakcyjna i lepiej znana. Jej podstawowym atutem jest to, że skupia się na możliwości korzystania z rzeczy i jak najmniejszym obciążeniu finansowym.
Leasing jest elastycznym sposobem na sfinansowanie inwestycji – np. nieruchomości lub środka transportu. Firma leasingowa ustala harmonogram rat w zależności od możliwości przedsiębiorcy. Sam wybiera między mniejszymi opłatami miesięcznymi a droższym wykupem. W przypadku leasingu operacyjnego płacenie wysokich rat miesięcznych, umożliwia wykupienie przedmiotu leasingu za symboliczną złotówkę.
Leasing stał się bardzo dobrą alternatywą dla kredytu. Banki uzależniają wysokość oprocentowania od wysokości wpłaty własnej. Firma leasingowa bierze pod uwagę opłatę wstępną tylko przy obliczaniu miesięcznych rat. Wkład własny przedsiębiorcy nie wpływa na zyski firmy leasingowej, dlatego leasing jest bardziej korzystny dla inwestora niż kredyt.