Umowa leasingu jest szczególnym rodzajem pisma prawnego. Łączy w sobie cechy umowy kredytowej oraz najmu. Zapewnia pokrycie kosztów inwestycji i przyznaje prawo korzystania z niej. Może to być środek transportu, maszyna przemysłowa, a nawet nieruchomość. Umowa leasingu jest zawierana na określony czas. Gdy jej termin ważności upłynie, osoba korzystająca z przedmiotu leasingu może stać staje się jego właścicielem.
W umowie są dokładnie określone opłaty leasingowe. Opłata wstępna jest płacona na początku transakcji przez leasingobiorcę. Nie może być wyższa niż 30% wartości przedmiotu leasingu. Opłaty okresowe zależą od dwóch czynników – wysokości opłaty wstępnej, a w przypadku leasingu operacyjnego także ceny, po której leasingobiorca nabędzie przedmiot leasingu po zakończeniu umowy.
Szukając informacji o umowie leasingu, można natknąć się na pewne rozbieżności, ponieważ jest regulowana przez Kodeks cywilny, ustawę o rachunkowości i prawo podatkowe. Warto wiedzieć, że umowy oferowane przez firmy leasingowe w Polsce zwykle korzystają z przepisów podatkowych, które regulują leasing najbardziej szczegółowo.